ויטמינים כדי לשפר את מערכת העצבים המרכזית

מערכת העצבים המרכזית כוללת את המוח, גזע המוח וחוט השדרה, והיא התשתית העיקרית לתקשורת חשמלית בגוף. מגוון רחב של חומרים מזינים נדרשים להתפתחות נוירונים נורמלי ותפקוד בריא. חסרונות של ויטמינים מסוימים גוררים קוגניציה וזיכרון מופחתים, חוסר איזון כימי, נזק חמצוני, מצבי רוח משתנים ואפילו הצטמקות של המוח.

ויטמין A, או רטינול, נדרש להתפתחות תקינה של מערכת העצבים המרכזית והוא חיוני לראייה בריאה. בשנת 1998, חוקרים במכון סאלק למחקרים ביולוגיים מצאו כי ויטמין A גם מקדם למידה גבוהה יותר ומשפר זיכרון לטווח קצר. הם גילו ויטמין A משפיע ישירות על תאי המוח, או נוירונים, בהיפוקמפוס, אזור במוח הקשור למידה וזיכרון. בטא קרוטן, אשר נמצא בירקות כתומים, בשרניים, מומר רטינול בתוך הגוף.

חומצה פולית, או ויטמין B-9, הוא גם חיוני להתפתחות של מערכת העצבים המרכזית, במיוחד במהלך שלבים עובריים. על פי “ביוכימיה אנושית ומחלות”, תוספי חומצה פולית במהלך ההריון מפחית באופן משמעותי את הסיכונים של פגמים בצינור העצבי, כגון ספינה ביפידה. באופן ספציפי, חומצה פולית יש צורך לסנתז ולתקן DNA, וזה חשוב במיוחד בתקופות של חלוקת תאים מהירה וצמיחה. חומצה פולית עשויה גם להגן על כלי הדם המזינים את מערכת העצבים המרכזית מנזק חמצוני. יתר על כן, חומצה פולית מסיר הומוציסטאין ממחזור הדם, אשר מקטין את הסיכון של טרשת עורקים שבץ.

ויטמין B-12 משחק תפקיד חיוני בשמירה על תפקודים מסוימים של מערכת העצבים המרכזית, כגון קוגניציה וזיכרון לטווח קצר. B-12 יש צורך בייצור של myelin, המהווה כיסוי מגן סביב נוירונים ומגביר את היעילות על ידי אילו אותות המוח לנסוע לשרירים ובלוטות. בנוסף, B-12 מגן על המוח מפני ניוון והתכווצות הקשורות לגיל, ותסמיני החסר דומים מאוד לאלה עם מחלת האלצהיימר, כפי שצוין ב “עקרונות הריסון של הרפואה הפנימית של הריסון”. חומצה פולית ספקים יכול מסכה B-12 תסמינים חוסר.

ויטמין E הוא גם חשוב למניעת הופעת דמנציה הקשורה לגיל, כגון אלצהיימר, בעיקר על ידי הפחתת הלחץ החמצוני במוח. כמו נוגד חמצון רב עוצמה, ויטמין E מבטל רדיקלים חופשיים, שהם מזיקים על ידי מוצרים של תגובות חמצון. מחקר הולנדי שפורסם במהדורת 2010 של “Archives of Neurology”, גילה כי אכילת מזונות עשירים בוויטמין E עיכבה את הופעתה של דמנציה הקשורה לגיל בשני שליש מהנחקרים.

ויטמין

חומצה פולית

ויטמין B-12

ויטמין E